Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Bölgemizi Ziyaret Etti Tüm Haberler

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Bölgemizi Ziyaret Etti

Eskişehir`e gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Eskişehir Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi Mesleki Eğitim Merkezi`ni, OSB içinde bulunan Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesini ve Eskişehir Sanayi Odası'nı (ESO) ziyaret etti.

Bakan Işık`ın ziyaretinde Mesleki Eğitim Merkezi`nin Eskişehir`in sanayisinin geliştirilmesi ve kalifiye eleman yetiştirilmesi için kurulduğunu söyleyen EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, "5 birimden oluşan meslek eğitim merkezlerimiz hem meslek öğrenmek isteyenlere hem de mesleğini geliştirmek isteyenlere açık. Burada sürekli eğitimler veriyoruz. Amacımız şehrimizin sanayisinin gelişimine katkı sağlamak ve alanında yetkin çalışanlar yetiştirmek" dedi. 

Teknokentlerin sanayi içerisinde olması önemli 
Mesleki Eğitim Merkezi`nin ziyaretinin ardından Eskişehir OSB`de bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgesi`ni ziyaret eden Işık, burada önce akademisyenler tarafından kurulan ve ileri teknoloji üreten bazı firmaları ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Firmalara yapılan ziyaretten sonra Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi`nin yapısı hakkında Bakan Işık`a bilgi veren EOSB Başkanı Özaydemir, bölgede gerçekleştirilen çalışmalar konusunda da açıklamalarda bulundu. 

Teknoloji geliştirme bölgelerinin sanayi ile iç içe olması gerektiğini bildiren Bakan Işık, bakanlık olarak buralarda yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini ve sağladıkları desteklerle teknoloji üretenlerin yanında olduklarını dile getirdi. 

Eskişehir`in sanayi potansiyeli yüksek
Yapılan ziyaretlerden sonra Bakan Işık, Eskişehir Sanayi Odası`ndan sanayicilerle bir araya geldi. 

ESO Meclis Salonu`nda yaptığı değerlendirmede Eskişehir`in sanayi kültürü ile sıradan bir il olmadığının altını çizen Işık, "Eskişehir, ülkemiz sanayisine önemli hizmetler verdi ve vermeye de devam edecek" diye konuştu. 

Eskişehir OSB`deki mesleki eğitim merkezinin, Teknoloji Geliştirme Bölgesinin ve sanayi kuruluşlarının bugüne kadar ortaya koydukları performansın önemli olduğunu vurgulayan Bakan Işık, "bundan sonrası için çok daha güzel işlerin yapılacağını görüyoruz. Eskişehir`de sanayiye yönelik özellikle belli alanlarda çok güçlü bir altyapı var. İstiyoruz ki ülkemizin temel ihtiyacı olan ileri teknoloji alanında Eskişehir ülkemizin önemli üretim merkezlerinden birisi olsun" dedi. 
Bu konuda teşvik çalışmaları içerisinde olduklarının bilgisini veren Işık, şöyle devam etti;
"Yakında müjdeyi veririz diye düşünüyoruz. İleri teknoloji ürünlerde Türkiye`nin her yerine 5`inci bölge desteği verelim diye bir arzumuz var. Özelikle uzay ve havacılık ileri teknoloji alanı olduğu için burada verilecek 5`inci bölge teşviki de Eskişehir`i bu alanda uçurur. Buna yönelik çalışmamız sürüyor. Ayrıca imalat sanayine yönelik yakın zamanda bir paket açıklayacağız"

Makinalara plaka vereceğiz
Eskişehir`de makine alanında güçlü bir alt yapı bulunduğuna değinen Bakan Işık, makine sektörünün ise Türkiye için önemli olduğunu ifade etti. 
Makine konusunda özel bir duruşları olduğunu da anlatan Işık, her makineye otomobil gibi plaka vermeyi düşündüklerini dile getirerek, "Makinalara plaka verilmesini düşünüyoruz. Böylece sanayicilerimiz bu plakalarla makinalarını teminat olarak gösterilebilsin. Şimdi otomobili teminat olarak kabul ediliyor, ama otomobilden çok daha değerli bir makinayı başta bankalar olmak üzere teminat kabul etmiyorlar. Bu konuda yeni bir mimari oluşturuyoruz ve her makinaya plaka numarası vereceğiz. Türkiye`de özellikle yerli, yenilikçi ve yeşil üretimi artırmak için çok yoğun ciddi destekler veriyoruz. Bu desteklerden inanıyorum ki Eskişehir`de yararlanıyor. Ama daha fazla yararlanma imkânına da sahip olacak" dedi.

ESO`da yapılan toplantıda konuşan Başkan Özaydemir ise, Eskişehir`in sanayi yapısı hakkında açıklamalarda bulunarak, Eskişehirli sanayicilerin beklentilerini Bakan`a aktardı. Özaydemir, " İnşallah sizin de desteğinizle yatırım teşvik mevzuatında önümüzdeki dönemde özellikle Eskişehir gibi ülkemizin büyümesine yüksek katkı sağlayan illerdeki sanayi yatırımlarına, özellikle de ileri teknoloji yatırımlarına daha fazla destek ve teşvik sağlanır da, büyüme rakamlarımız yükselir ve ülkemiz daha hızlı kalkınır" dedi. 

ESO`da gerçekleştirilen toplantıdan sonra bir otelde sanayici ve işadamları ile yeniden bir araya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, istişare ve değerlendirmelerde bulundu.


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı