Covid-19 testi için EOSB göreve hazır Tüm Haberler

Covid-19 testi için EOSB göreve hazır

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli ve Başkan Vekili Metin Saraç yaptıkları ortak açıklamada Covid-19 testlerinin Eskişehir’de yapılması için hazır olduklarını belirttiler.  Açıklamada; Kocaeli ve Ankara’daki OSB’lerde yapılamaya başlayan Covid-19 tarama testinin, en kısa sürede Eskişehir OSB’deki kuruluşlarda da ücretsiz yapılması için Sağlık Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile temasların yoğun bir şekilde sürdüğünü aktardılar.

 

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, il sanayinin ve üretiminin pandemi sürecini en az zararla atlatması için birtakım tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Başkan Küpeli, Eskişehir’e Covid-19 test merkezinin kurulması için  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  ve Sağlık Bakanlığı ile yoğun görüşmelerde bulunduklarını, bu konuda resmi başvuru yaptıklarını belirtti. Başkan Küpeli, Sağlık Bakanlığına 14 Mayıs tarihinde yazılı başvuruda bulunduklarını söyleyerek, “Sağlık Bakanlığımız ile sanayi çalışanlarımızın ivedi bir şekilde koranavirüs testlerinin ücretsiz olarak yapılması konusunda uzun zamandır görüşüyoruz. Bu konuda çalışma yapmak isteğimizi 11 Mayıs tarihinde Eskişehir Sağlık İl Müdürlüğünde yaptığımız görüşmede sözlü olarak ilettik. Ardından da bugün ve ilerleyen dönemlerde benzer bir salgın döneminde kullanılmak üzere Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Test Merkezinin kurulması ve sürekli faal tutulması için Sağlık Bakanlığına 14 Mayıs tarihinde yazılı başvurumuzu yaptık. Eskişehir ekonomisinin en önemli ve itici gücünü sanayi kuruluşlarımız oluşturuyor. Eskişehir OSB‘de üretimde bulunan 542 işletmemizde 44 bini aşkın çalışanımız var. Her bir kişi evinde en az 3 kişi ile temas halinde olduğunu düşündüğümüzde olası bir virüs yayılımının en az 130 bin kişiyi etkileyebileceği ortaya çıkmaktadır. Bu çok büyük bir rakam. Son 3 aylık dönemde devletimiz salgın sürecini gerçekten çok iyi yönetti. Biz sanayiciler ise üreterek ve ihracat yaparak ekonomimizin ayakta kalmasına katkıda bulunduk. Bu süre zarfından birçok çalışanımız ve onların yakınları işlerini sürdürürken hep bir kaygı ile çalıştılar, elbette üretim alanlarında, sosyal donatı alanlarında en üst düzeyde önlemlerimizi aldık. Bilim kurulunun ve Sağlık Bakanlığının tüm önlemleri ve uyarıları, ilk günden bu yana işletmelerimizde titiz bir şekilde uygulandı” dedi.

 

“İlimizde yapılacak testlerde tüm görevi üstlenmeye hazırız”

Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandemi döneminde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz de alınan bu önlemleri yerinde hızlı bir şekilde incelediler, onlara da destekleri ve yönlendirmeleri için çok teşekkür ediyoruz. Salgın ile ilgili, ülke olarak her yönden iyi bir resim sergiliyoruz. Salgın da ikinci bir dalgadan etkilenmemek için Sanayide özellikle OSB’lerde yapılacak olan koranavirüs testlerinin ivedilikle gerçekleştirilmesi büyük önem taşıyor. Bu konuda ilk olarak Kocaeli ve Ankara’daki OSB’lerde Sanayi ve Teknoloji ile Sağlık Bakanlıklarının iş birliğiyle yoğun testler yapılmaya başladı. Bizlerde Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi olarak, ilimizde yapılacak bu testlerde tüm görevi üstlenmeye hazır olduğumuz dile getiriyoruz. Eskişehir’de sanayinin en yoğun olduğu merkez olan Eskişehir OSB’de bu testleri Bölge Müdürlüğümüz organizasyonuyla çok kısa sürede yaparak, tüm sanayimizi ücretsiz olarak testten geçirebiliriz.”

 

Eskişehir OSB Covid-19 testi yapmaya hazır

EOSB Başkan Vekili Metin Saraç ise müdürlük olarak organize sanayi bölgesindeki test sürecinin başlamasına hazır olduğu belirterek, OSBÜK Üst Kurul Üyesi olarak 14 Mayıs tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleşen OSBÜK Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nda bu konuyu özel olarak dile getirdiğini söyledi.Saraç, Eskişehir OSB’nin bu testi biran evvel yapmak istediğini Sanayi  ve Teknoloji Bakanı Varank’a özel olarak aktardığını, konuya ilişkin yazılı başvurunun ise Sağlık Bakanlığı’na iletildiğini ifade etti.   Başkan Vekili Saraç, Eskişehir’de bu süreci her iki bakanlığın desteğiyle en iyi şekilde Eskişehir OSB Müdürlüğünün yapabileceğini ve kurulması planlanan test merkezinin de ileriki dönemlerde olabilecek bu tür yeni pandemilerde de en iyi şekilde il sanayine hizmet vereceğini söyledi.

 


EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI NACE

OSB HARİTASI SEKTÖREL

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı