Mesleki Yeterlilik Kazanan Dezavantajlı Gruplar, Nitelikli Eleman Oldu Tüm Haberler

Mesleki Yeterlilik Kazanan Dezavantajlı Gruplar, Nitelikli Eleman Oldu

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında sağlanan finansman desteği ile Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Derneği tarafından yürütülen “ Dezavantajlı Gruplara Mesleki Yeterlilik Kazandırıp Savunma, Havacılık ve Raylı Sistemler Sektöründe Nitelikli Eleman Yetiştirilmesi Programı” projesi için kapanış programı düzenlendi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, TANAP Kıdemli Yatırım Programları Uzmanı Duygu Doğan, Havacılık Kümelenmesi Dernek Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Dezavantajlı Gruplara Mesleki Yeterlilik Kazandırıp Savunma, Havacılık ve Raylı Sistemler Sektöründe Nitelikli Eleman Yetiştirilmesi Programı” projesi kapanış programında konuşma yapan EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli “Biz Organize Sanayi Bölgesi olarak içinde eğitim özellikle de mesleki eğitim olan bütün projeleri destekliyoruz. Bu açıdan dezavantajlı gruplara yeterlilik kazandırarak savunma, havacılık, raylı sistemler gibi sektörlerde nitelikli ara eleman yetiştirilmesinde projenin eğitim ayağında olmak bizler için onurlu bir görev olmuştur. Bu eğitimler Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi iştiraki MEGEM A.Ş.’nin merkezinde yapılmıştır. Her ne kadar MEGEM A.Ş. ismi yeni olsa da geçmişi 10 yıla dayanan bir kurumdur. Bugüne kadar 1000’e yakın kişiye biz bu anlamda eğitim verdik. Bugün konuştuğumuz yapıcı gelişme bunlardan birisidir” diye konuştu.

Başkan Küpeli, 2019-2020 eğitim öğretim yılına 100 öğrenci ile başlayan Özel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hakkında da katılımcılara bilgi verdi. 

Programda konuşmasını yapan Vali Çakacak “ TANAP tarafından Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında finanse edilen “Dezavantajlı Gruplara Mesleki Yeterlilik Kazandırıp Savunma, Havacılık ve Raylı Sistemler Sektöründe Eleman Yetiştirilmesi Programı”nın kapanışı ve katılım sertifikalarının verilmesi programı vesilesiyle bir arada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.” dedi. Açılan kurslarla dezavantajlı gruplara da mesleki beceri kazandırıldığını aktaran Vali Çakacak, bu sayede onların toplumsal entegrasyonuna katkı sağlandığına dikkat çekerek, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Proje destekçisi TANAP’a, proje yürütücüsü Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Derneği’ne; proje paydaşları olan İŞKUR İl Müdürlüğümüze, Eskişehir Sanayi Odamıza, Eskişehir Ticaret Odamıza, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğümüze, Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize teşekkür ediyorum. Çünkü proje kamu ve özel sektör birlikteliğini, sinerjisini en güzel şekilde örnekleyen bir proje.”

Havacılık Kümelenmesi Dernek Başkanı VE TEI Genel Müdürü Akşit, ETO Başkanı Güler, EOSB Başkanı Küpeli ve TANAP Kıdemli Yatırım Programları Uzmanı Doğan da yaptıkları konuşmalarda, günümüz dünyasında kalifiye eleman bulmanın zorluklarından bahsederek, mesleki eğitimin önemine dikkat çektiler.

Konuşmaların ardından projeye katkıda bulunanlara teşekkür plaketi ve kursiyerlere bitirme sertifikaları Vali Çakacak ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.


EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI NACE

OSB HARİTASI SEKTÖREL

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı