Sanayi Konseyi Mv. Çakırözer’i Ağırladı Tüm Haberler

Sanayi Konseyi Mv. Çakırözer’i Ağırladı

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından her ayın sonunda gerçekleştirilen Sanayi Konseyi’nin konuğu Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer oldu. Eskişehir sanayisine yön veren sanayicilerle bir araya gelen Çakırözer, “Türkiye’nin Dış Politikası ve Eskişehir” konusunda katılımcılara bilgi verdi. Sinan Musubeyli’nin Konsey Başkanlığını yaptığı toplantıda EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve sanayiciler, Milletvekili Çakırözer ile fikir alışverişinde bulundu.

 

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyetleri hakkında Mv. Çakırözer ve katılımcılara bilgi veren EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli,  Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Yaşam Parkı hakkında bilgilendirdi. Yaşam Parkı’nda da çalışmaların başladığını dile getiren Küpeli, Tepebaşı Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen Engelli Uygulama ve İstihdama Geçiş Atölyesi’nin inşaatının tamamlandığını ve çok yakında açılışının yapılacağını belirtti.

 

EOSB’nin faaliyetlerine ilişkin bilgi alan Mv. Çakırözer “Nitelikli insan gücünü karşılamak adına Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni bu kadar kısa sürede hayata geçirmiş olmanız beni çok heyecanlandırdı. Sanayi için nitelikli insan gücünün ne kadar önemli olduğunu biliyorum ve eğitim adına yaptığınız faaliyetleri takdir ediyorum. Eğitim adına yapılan bu faaliyetler çocukların aileleri ve çocukların geleceği için çok önemli. Tepebaşı Belediyesi iş birliğinde yapılan  Engelli Uygulama ve İstihdama Geçiş Atölyesi’nin örnek bir proje olduğunun altını çizmeliyim. Engelli kardeşlerimize böyle bir imkanı verdiğiniz için size minnetimi ifade etmek istiyorum. Engellilerin önündeki engeli aşmak adına Eskişehir sanayisinin inisiyatif alması gerçekten önemlidir” diye konuştu.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Dış İşleri Komisyonu Üyeliği ve NATO Parlamenterler Meclisi Üyeliği görevini de sürdüren Mv. Utku Çakırözer,  “Türkiye’nin Dış Politikası ve Eskişehir” hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Eskişehir’in dış ticaretinin Türkiye’nin aksine dış fazla verdiğini vurgulayan Mv. Çakırözer “Bunun iki faktörü var; üretim potansiyelimiz yüksek ve imalat sanayisine yönelmiş durumdayız. Bu olumlu tablonun yaratıcısı sizlersiniz. Diğer illerin aksine ham madde satmıyor, yarı mamul ve tamamlanmış ürün satıyoruz. Havacılık ve raylı sistemler, beyaz eşya, otomotiv gibi  sektörlerin bunda payı büyük. Bunların tamamında çok büyük bir potansiyelimiz var. Böyle olunca dış ticaret rakamları yüksek oluyor. Şimdi bu potansiyeli kaybetmemek ve Eskişehir’i daha ileri götürmek için dış politika önemli çünkü bir ülkede sağlıklı bir yapıdan bahsederken bir ayak demokrasiyse bir ayak ekonomiyse bir diğer ayak dünya ile uyum içinde bir dış politika. Güçlü bir ekonomi ve kalkınma hamlesi, dışarıyla sağlam bağları olan sanayi kuruluşları ancak başarılı dış politika ile mevcut olabilir diye düşünüyorum. Sizleri yakından ilgilendiren döviz kuru, enflasyon, faiz gibi parametreler dış politika ile doğrudan orantılıdır. Ekonomide karşılaştığınız bir çok belirsizliğin arkasından dış politikadaki bazen akılcı bazen de maceracı politika tercihlerinin önemli rolü bulunmaktadır” dedi.

 

Eskişehir Sanayisine yön veren sanayicilerin sorularını da yanıtlayan Mv. Çakırözer “Eskişehir için, sanayi için üretmek için gerekli ne varsa bu konuda sizlerin hizmetkarınızım. Çünkü sizin üretmeniz demek Eskişehir’in üretmesi, Türkiye’nin üretmesi demek” diyerek sözlerini sonlandırdı.


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı