Sanayi Konseyi Prof. Dr. Şıklar'ı Ağırladı Tüm Haberler

Sanayi Konseyi Prof. Dr. Şıklar'ı Ağırladı

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin her ayın sonunda gerçekleştirdiği Sanayi Konseyi’ne; Anadolu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Şıklar konuk oldu. Başkanlığını Sinan Musubeyli’nin yaptığı Konsey’de Prof. Dr. Şıklar “Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor: Nereye Gidiyoruz?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. İlyas Şıklar, gerçekleştirdiği sunumda 2018 yılı değerlendirmesini yaparak 2019 yılı beklentilerini sıraladı.

 

Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler, Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler (Reel Sektör Gelişmeleri, Finansal Sektör Gelişmeleri) 2019 Yılına İlişkin Beklentiler ve Genel Değerlendirme ve Makro Ekonomik Tahminler başlıklarını ele alarak bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Şıklar “2017’de dünya ekonomisi hızlı büyüyen bir ekonomik yapı gösterdi ama 2018’de özellikle ABD ve Çin arasındaki durum, Avrupa ekonomilerinde yaşanan türbülanslar nedeniyle dünya ekonomisinde bir yavaşlamayı  gündeme getirdi. 2019’da da bu yavaşlamanın süreceği tahmin ediliyor” dedi. Ticaret hacminde de daralmanın ön görüldüğünü dile getiren Prof. Dr. Şıklar, bu daralma ve yavaşlamanın Türkiye ticaretini de etkileyeceğini ifade etti. 2018 yılında petrol fiyatlarında beklendiği kadar hızlı bir artış olmadığının ifade edildiğini belirten Prof. Dr. Şıklar “Küresel yavaşlamayla birlikte talebin küçük kalmasının da petrol fiyatları üzerinde bir baskı oluşturacağı, fiyatların daha da yükselmesinin ününe geçileceği tahmin ediliyor. İşin bir de borçluluk kısmı var; dünyada borçluluk seviyesinin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Küresel anlamda borcun oranı geliri iki katı aşmış vaziyette. Bu durum da yavaşlamayı gerektirecek ciddi bir risk olarak algılanıyor.” diye konuştu.

 

Türkiye’nin 2017 yılına ekonomik büyüme cephesinde çok güçlü başladığını dile getiren Şıklar “Bu ivme 2018 yılının başlangıcında da devam etti. 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 7,5 civarında ekonomik büyüme gerçekleşti. Dünya ekonomisindeki koşullar göz önünde bulundurulduğunda mutlaka kontrollü küçülmeye gidilmesi gerektiğini ifade ettik ama ilk çeyrekteki büyüme bu söylenenlerin göz ardı edilmesine neden oldu” dedi.

 

2019 yılı öngörülerini de aktaran Prof. Dr. Şıklar, ekonomik tedbirlerin zamanında ve rasyonel bir şekilde alınması ile ortaya çıkabilecek tabloyu Sanayi Konseyi üyelerine sundu. Konsey’de ekonominin rayına oturabilmesi için neler yapılabileceği tartışıldı. 


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı