Sanayide kapasite kullanımı yükseliyor
Tüm Haberler

Sanayide kapasite kullanımı yükseliyor <br />
Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, “Açıklanan veriler bizi teyit ediyor, sanayimizin kapasite kullanım oranı yükseliyor, ekonomiye olan güven hızla artıyor. Sanayide elektrik ve doğalgaz tüketimi artış trendinde” dedi.
 
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) açıklanan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı verileri ile İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verileri konusunda açıklamalarda bulundu.

Kapasite kullanımı yükseliyor
Başkan Küpeli imalat sanayisinin tüm alt dallarında kapasite kullanım oranının artmaya devam ettiğini ifade ederek, “TCMB tarafından açıklanan verilere baktığımızda ülkemiz sanayinin üretmeye devam ettiğini, sanayide üretimin arttığını, hızla pandemi öncesi döneme ulaşmak için emin adımlarla ilerlediğimizi görüyoruz. Haziran ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 3,4 puan artarak yüzde 66,0 seviyesinde gerçekleşmiş durumda. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da bir önceki aya göre 3,1 puan artarak yüzde 65,8 oldu. Nisan ayında ciddi bir düşüş yaşayan kapasite kullanım oranlarının hızlı bir toparlanma süreci içinde olduğunu görüyoruz. Covid-19 salgını ardından toparlanma sürecine giren imalat sanayimizin tüm alt dallarında kapasite kullanım oranının üst üste ikinci ayında da artmaya devam ediyor olması, memnuniyet verici. Eskişehir sanayinde de durumu gün ve gün bizlerde yakinen takip ediyoruz. Eskişehir OSB’de sanayimizin elektrik ve doğalgaz tüketimi hızla yükseliyor. Sanayide çarklar daha hızlı dönmeye başladı. Devletin sağlamış olduğu destekler ile üretim ve kapasite kullanım oranımız her geçen gün artıyor, üretmeye ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz” dedi.

Üretime ve geleceğe olan güven artıyor
Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli açıklamasında Reel Kesim Güven Endeksi sonuçlarına da değinerek, şunları söyledi: 
“Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 15,7 puan artarak 92,6 seviyesinde gerçekleşti. Mayıs ayında veri 76,9 puan olmuştu. 2020 Şubat ayındaki 106 puan olan güven endeksi düzeyine doğru hızla yol aldığımızı görüyoruz. Yine mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksinin de bir önceki aya göre 16,3 puan artarak 89,8 seviyesinde gerçekleşmiş olması memnuniyet vericidir. Sanayi kesiminin ve üreticinin ekonomiye, piyasalara olarak güveni hızla yükselme trendinde. Diğer yandan TCMB tarafından açıklanan endeksi oluşturan tüm alt kalemlere bakıldığında, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmelerin endeksi artış yönünde etkilediğini görüyoruz. Bu sonuçlarda geleceğe yönelik ekonomik bekleyişler açısından olumlu bir sinyal vermektedir. Alınan yeni tedbirlerle birlikte sanayide çarkların önümüzdeki dönemde daha hızlı dönmesi ve üretimin artması için el birliğiyle çalışmaya devam etmeliyiz."

 


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı