Vizyon Toplantılarının 3.’sü Gerçekleştirildi Tüm Etkinlikler

Vizyon Toplantılarının 3.’sü Gerçekleştirildi

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) tarafından hayata geçirilen Vizyon Toplantıları’nın üçüncüsü gerçekleştirildi.  Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bilgi Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin’in katılımıyla gerçekleştirilen konferans Tasigo Otelde düzenlendi. 

Toplantının açılışında konuşan EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, göreve geldiklerinden beri söylediklerini hayata geçirdiklerini belirterek, “7/24 Eskişehir sanayisi için ürettiğimiz projeleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Ortaya bir vizyon koyduk ve Eskişehir sanayicisinin gücüyle, onların geleceği için her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

 

Sanayicilerin iradesi ve gücüyle yola çıkıp, bu iradeye güvenilirse başaramayacakları hiçbir şeyin olmadığına vurgu yapan Küpeli, “Bizler sanayiciyiz. Planlarız, üretiriz, gerçekleştiririz ve hep işin ehli ile çalışırız. Yoğun bir tempomuz var. Ama vizyon toplantılarını hayata geçirerek, konusunda işin ehli olan insanlarla buluşmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

 

 

Konuşmasında yerli ve milli üretim meselesini çok önemsediklerinin altını çizen Küpeli, şöyle devam etti;

“Hem yerli otomobil hem de milli hızlı tren üretimi konusunda çalışmalarımızı azami düzeyde yürütüyoruz. Lojistik imkânlarımızın gelişmesi için, özellikle limana bağlanma konusunda bakanlığımızla farklı projeler için görüşüyoruz.

 

Havalimanının aktif hale getirilmesi ile önerilerimiz, şehir gündeminde. Bu konuda da gerek THY gerekse gerekli kurumlarla yakın temasımızı sürdürüyoruz. Proje ve çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz. E-ihracat ve dış ticaretin online yapılması için sanayicimize gerekli alt yapıyı hazırlıyoruz. Yurt dışında açmayı planladığımız ihracat ofisleri için ön protokol imzaladık. Mevcut kümelerimizin yürüttüğü çalışmaların dışında yeni kümeler açarak, uluslararası rekabeti geliştirme (Ur-Ge) destekleri ile özellikle pazarlama konusunda çalışmalarımızı 2018 yılında hayata geçireceğiz. Ekonomi bakanlığı ile yurtdışından alım heyetlerinin Eskişehir’e gelmesi ve bu ziyaretlerin organizasyonu konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Sanayicimiz için Ankara’da teşvik ve destek ofisi açıyoruz. EOSB Akademi’nin eğitim takvimini oluşturmak için çalışmalarımıza başladık.”

 

Afro-Asya Hinterlantı kuruluyor

 

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Kerem Alkin ise “Geleceğin Ekonomi Politiği, Yükselen Avrasya ve Türkiye'nin artan rolü” üzerine bilgiler verdi.

 

Toplantıda bir de sunuş gerçekleştiren Alkin, yeni bir gelişme olarak ortaya çıkan Afro-Asya Hinterlandı hakkında açıklamalarda bulundu. 

Kapitalist sistemde ABD, İngiltere sonrası yeni bir taşıyıcı kolonun Çin olabileceğine dair tartışmaların sürdüğünü anlatan Alkin, “Bu durumdan ABD hiç memnun kalmayacaktır. Zaten iki ülke arasında bir sürtüşme söz konusu. Özellikle Çin, okyanuslarda güçlü olmak ve kontrolü sağlamak için ciddi deniz gücü yatırımları yapıyor” dedi.

Alkin’in yaptığı konuşmadan sonra geçilen soru cevap kısmında sanayiciler son güncel gelişmeler konusunda çeşitli sorular yönelttiler.


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı