Bir Bakışta Eskişehir

 

ADALAR

 

Adalar’da her köşe başında farklı bir müzik türüne ve atmosfere tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca Adalar, birçok canlı müzik performansı sunan mekana da ev sahipliği yapmaktadır. 

Şair Fuzuli Caddesi, Atatürk Caddesi ve Porsuk  Nehri arasında bulunan bölgenin tamamı eski dönemlerde şehrin tanınmış ailelerinden birine ait olduğundan “Yalaman Adası” olarak anılmaya başlanmış. Porsuk kenarı bir gezi ve eğlence bölgesine dönüşmeye başladıktan sonra “Adalar” olarak isimlendirilmeye başlanır.

Porsuk Nehri kenarında 1960’lı yıllarda bulunan yazlık sinemalar, 1970’li yıllarda yerini gazinolara, 1980’li yıllarda ise lunaparklara bırakır. 1980’li yılların sonuna doğru ise lunaparklar yerini kafelere bırakır ve Adalar bir gezinti yeri olur. 1980’lerin sonuna kadar Porsuk Nehri’nin bu bölgesinde kayıklar kiralanır. Porsuk çevresi, şimdilerde 24 saat boyunca sunduğu seçenekleriyle şehrin enerjik uğrak yeri.


PORSUK NEHRİ

                       


Eskişehir, Türkiye’nin içinden nehir geçen ender şehirlerinden biridir. Porsuk, kabaca şehri ikiye bölüyor; kuzeyinde Tepebaşı, güneyinde Odunpazarı ilçesi yer alıyor. Bir nehrin bir şehrin kimliğini, karakterini ne denli etkilediğine tanık olacaksınız.


Nehrin bir tekstil fabrikasının renkleri ve şehrin kanalizasyon suyu ile kirlenmesinden sonra kayık gezintileri tarihe karışır, şehrin kanalizasyon altyapısının çözülmesi ve çayın ıslahından sonra da bu gelenek tekrar canlanır.  Porsuk Nehri kıyısında, diğer bir deyişle “su boyu”nda tavla oynayabileceğiniz kafeler yer alıyor.  Ayrıca, Porsuk Nehri’nde gondol veya tekne turu yapabilirsiniz.


Porsuk üzerinde 22 kişilik Midas ve Yunusemre botları ile 34 kişilik Osmangazi ve Anadolu adlarıyla 4 adet gezi botu hizmet veriyor. Çok az bir bedelle Köprübaşı’ndan başlayarak Köprübaşı-TÜLOMSAŞ arası tur seferlerine katılabilirsiniz.  Ayrıca, Köprübaşı–Kentpark ve Kentpark–Köprübaşı tarifeli seferleri de düzenleniyor. Porsuk Nehri’nde Venedik tipi gondollar, Köprübaşı ve Kentpark’ta hizmet veriyor.


İSMET İNÖNÜ (DOKTORLAR) CADDESİ

 

Porsuk Nehri’ne paralel Doktorlar Caddesi’nde şık ve güzel giysiler alabileceğiniz bir cadde, ayrıca pek çok kafe de var. Doktorlar Caddesi’nin asıl adı İsmet İnönü Caddesi’dir ve Porsuk Nehri’nin hemen kenarındadır, Caddenin üst taraflarına dikkat ederseniz doktor ofisleri doludur, ama alt tarafları alışveriş, yürüyüş ve gezi için biçilmiş kaftan. Doktorlar’da yürüyüp kıyafet bakabilir, parfüm, oyuncak vs. alabilirsiniz. Birbirinden özel heykelleri görebilirsiniz. İçinden tramvay geçen cadde daha ilk görüşte size İstiklal Caddesi’ni andırabilir. Cadde her daim kalabalık olsa da okulların açık olduğu dönemde cıvıl cıvıl bir cadde ile karşılaşırsınız. Bu caddede Eskişehir’den doğan dünya markası Sarar’ın mağazası da bulunmaktadır.

 

 

 

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

OSB HARİTASI NACE

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı