Alınan tedbirler memnuniyet vericidir Tüm Haberler

Alınan tedbirler memnuniyet vericidir

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı sonrası açıkladığı "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketini değerlendirdi.

"Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketinin Eskişehir sanayisi olarak dile getirilen hususların birçoğunu kapsadığını ifade eden Başkan Küpeli, “Koronavirüsün ülkemizdeki ekonomik hayata olan etkilerinin asgariye indirilmesi kapsamında ekonomi ve üretim hayatımıza yönelik Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan önlem ve tedbirler, Eskişehir Sanayisi olarak bizlerinde dile getirdiğimiz hususların birçoğunu kapsamaktadır. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, paketin hazırlanmasına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Can suyu niteliğindedir
Başkan Küpeli açıklanan tedbirlerin memnuniyet verici olduğunu ifade ederek “Piyasalar açısından hayati bir konu olan kesintisiz nakit akışı ve istihdamın sürekliliğinin sağlanması konusunda açıklanan tedbirler memnuniyet vericidir. Bu destekler, il sanayimizin ve üretim hayatımızın çarklarının dönmesi açısından önemli adımlardır adeta can suyu niteliğindedir” diye konuştu

 

Hızlı ve doğrum adımlar atıldı
Hızlı ve doğru adımlarının atıldığını belirten Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü:
“İlk etap olarak 100 milyar TL'lik bir kaynağın devreye alınacak olması çok önemlidir. Ülke olarak daha bu sürecin başındayız. Ülkemiz hastalığın en geç çıktığı ülkelerden biri olmasına rağmen, ekonomik tedbir paketinin ilk ayağını, dünyadaki büyük ekonomilerle aynı günler içinde ve tam zamanında açıkladı. Gelecek dönemde ortaya çıkabilecek aksaklıkların önlemesi açısından hızlı ve doğru adımlar atıldı. Yaşamaya başladığımız bu zorlu süreçte en fazla zarara uğrayacak sektörlere öncelik tanınmış durumda. Muhakkak ki, gelişmelerin seyrine göre gelecek günlerde bu destek paketine ilave olarak, diğer sektörleri de destek kapsamına alacak adımlar gelecektir. Dönem kamu ve özel sektör olarak iş birliği ve dayanışma günüdür.”

 

Sanayinin tümünü kapsamalı
“SGK primi ve vergi ödemlerinin ötelenmesi ile ilgili kararların, sanayi kesiminin tümünü kapsayacak şekilde genişletilmesi” gerektiğini vurgulayan Küpeli, “Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, siyasi iradenin hızla aldığı bu kararların aynı hızla ve etkin bir şekilde uygulanabilmesidir. Özellikle kısa çalışma ödeneği konusundaki yasal süreçlerinin hızlı bir şekilde işletilebilmesi hem istihdamın korunması hem de firmalarımız açısından oldukça önemlidir. İlk açıklanan pakette şimdilik bazı sektörleri kapsayan SGK primi ve vergi ödemlerinin ötelenmesi ile ilgili kararların, sanayi kesiminin tümünü kapsayacak şekilde genişletilmesinin sağlanması, bunun yanı sıra ihracat işlemlerinde navlun ücret artışının kontrol edilmesi veya sübvanse edilmesi üretimin devamlılığı açısından bizce büyük önem arz etmektedir. İnşallah ülke olarak bu zor dönemi de her kesimin fedakarlığı ve elini taşın altına koymasıyla en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum. Hükümetimizin işin içinde ve takibinde olması bizi mutlu etti, bundan sonra yeni tedbirlerin de ihtiyaç dahilinde olacağına ve açıklanacağına dair inancımız tamdır” ifadelerinde bulundu.

 

 

 


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı