Başkan Küpeli 13. Proje Fuarı ve Yarışması’na katıldı
Tüm Haberler

Başkan Küpeli 13. Proje Fuarı ve Yarışması’na katıldı<br />
Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi son sınıf öğrencilerinin bitirme projelerini sergilemek, sektör temsilcileriyle buluşturmak amacıyla bu yıl 13.sü düzenlenen “Proje Fuarı ve Yarışması" programına katıldı. 
 
 
Video konferans sistemi üzerinden gerçekleşen programda konuşan Başkan Küpeli, “12 yıl boyunca üniversite ve sanayi kesimi olarak hep birlikte ve bir arada bizimde ev sahipliğini yaptığımız OSB’imizdeki iş ve ticaret merkezinde gerçekleşen proje fuarınlarından, bu sene ne yazık ki, Covid-19 salgını yüzünden böyle birbirimizden uzak mekanlarda, internet ortamında yapılan bir proje fuarına dönmek zorunda kaldık. Bu sene proje fuarımızın 13. yılı, yıllar önce projelerini bizlere sergileyen değerli gençlerimizin büyük çoğunluğu şimdi iş hayatındalar. Bazıları girişimci olarak, bazıları da Eskişehir’de ya da diğer şehirlerde önemli şirketlerde çalışıyorlar. Bu yıl proje fuarında gençlerimizin yine birbirinden değerli konularda projeler gerçekleştirdiklerine inanıyorum” dedi. 
 
 
Eskişehir sanayisi hızlı bir gelişme içinde 
Eskişehir sanayisinin hızlı bir gelişme içerisinde olduğunu aktaran Küpeli, “Bu salgın sürecini bir tarafa bırakacak olursak, Eskişehir sanayi gerçekten çok hızlı bir gelişme içinde, bugün Eskişehir OSB’de 542 üretim yapan işletmemiz bulunuyor. bu kuruluşlarda 44 bin 200 kişi çalışıyor ve yıllık 1 milyar 750 milyon dolarlık ihracat yapıyorlar” şeklinde konuştu. 
 
 
75 bin çalışan, 5 milyar dolar ihracat
Hedeflerinden bahseden Başkan Küpeli, “10 yıl sonraki hedeflerimiz ise şöyle; Eskişehir OSB’de üretim yapan işletme sayısının en az 750’ye ulaşmasını, otomasyon ve robotik üretimin artacak olmasına rağmen çalışan sayımızın 75 bin kişiye ulaşmasını, yıllık ihracatımızın da en az 5 milyar dolara olacağını öngörmekteyiz. Gördüğünüz gibi hem 
Eskişehir sanayinin hem de ülkemiz sanayinin iyi eğitim almış ve yetişmiş, aynı zamandan birkaç dalda uzmanlığı olan, kalifiye eleman ihtiyacı her geçen sene daha da artıyor. Eskişehir OSB olarak, kapımızın yapıcı ve üretken olan, sanayicimizin yaşadığı sorunlara çareler ortaya koyan tüm projelere açık olduğunu, burada sizlere bir kere daha ifade etmek isterim. Yaşanan bu pandemi sonrasında dünya ekonomisi ve sanayide büyük bir dönüşümün yaşanacağı yeni bir döneme giriyoruz” ifadelerinde bulundu. 
 
 
Öğrencilerden beklentilerini sıraladı 
Öğrencilerden beklentilerini sıralayan Başkan Küpeli, “Bu yeni dönemde ülkemiz sanayinin inovasyon yeteneği ve katma değerli üretimi ancak, sizler gibi iyi yetişmiş ve kendini sürekli geliştiren insan gücü ile arttırılabilir. Sizlerden beklentimiz, okulunuzdan mezun olmakla mesleki eğitiminizin bittiğini asla sanmayın. Olabildiği ölçüde yüksek lisans ve doktora yaparak belli bir alanda uzmanlaşınız. kendinizi sürekli geliştirmeye devam ediniz” dedi. 
 
 
 

LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı