EOSB Başkanı Nadir Küpeli ve Başkan Vekili Metin Saraç, Dünya Gazetesine Bilgi Verdi Tüm Haberler

EOSB Başkanı Nadir Küpeli ve Başkan Vekili Metin Saraç, Dünya Gazetesine Bilgi Verdi

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Başkan Vekili Metin Saraç, OSB çalışmaları hakkında Dünya Gazetesine bilgi verdi.​

 

ESKİŞEHİR OSB’DE BU YIL 260 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPILACAK.

 

Türkiye’nin üçüncü organize sanayi bölgesi olarak 1969 yılında kurulan ve 32 milyon metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük bölgesi olan Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, yeni yatırımlara hazırlanıyor. Geçtiğimiz şubat ayında yapılan seçimle göreve gelen yeni yönetim var olan yatırımlara devam ederken, seçim vaadi olarak sundukları tüm projeleri gerçekleştirmek üzere kolları sıvadı. Bölgeye, 2018 yılında toplam 260 milyon liralık yatırım yapılması planlanıyor.

 

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ni genişletmek ve yeni arsa tahsis imkânı sağlamak için hem mevcut bölgede hem de birinci gelişme bölgesinde yatırımların sürdüğünü belirten Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, altyapı çalışmaları için ihale hazırlıklarını tamamladıklarını ve en kısa sürede ihaleye çıkacaklarını belirtti. Seçim sürecinde vaat ettikleri tüm yatırımları birer birer gerçekleştirmeye başladıklarını açıklayan Nadir Küpeli, seçimden hemen sonra çalışma gruplarını oluşturarak yatırımlar için iş bölümü yaptıklarını ve çalışmalara başladıklarını anlattı.

 

Küpeli, var olan bölgenin iyileştirilmesi ve eksikliklerinin tamamlanması yanında Birinci Gelişme Bölgesi, Serbest Bölge, Raylı Sistemler ve Havacılık İhtisas Bölgeleri, Yaşam Merkezi gibi bir dizi yatırım yapacaklarını ve bunlar için bu yıl 260 milyon liralık bütçe kullanılacağını açıkladı. Küpeli, “Sanayicilerimiz için arsa geliştiriyoruz. Yatırım yapmak isteyen insanların önünü açmak istiyoruz. Birinci Gelişme Bölgesi İmişehir mevki gelişme alanı içinde kamulaştırması tamamlanan 2 milyon 750 bin metrekarelik alanda 26 adet, toplamda 747 bin 600 metrekarelik arsa tahsisi gerçekleştirildi. Burası için, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’ndan (TANAP) Esgaz ile yapmış olduğumuz protokol kapsamında gaz tedariki sağlanacak. Böylece TANAP’tan gaz alan ilk kurum da Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi olacak. Bölgenin geçiş yolları ve alt yapı çalışmalarını da yapıyoruz” dedi.

 

Eskişehir’e Serbest Bölge kurmak için çalıştıklarını ve planlamasını yaparak ilgili bakanlığa müracaat noktasına geldiklerini söyleyen Küpeli, “Ayrıca Ankara Yolu üzerinde sağ tarafta organize sanayi bölgesi olarak tanımlanmış alanın güney doğusunda bulunan eski hava üssü olarak kullanılmış ve pistleri mevcut olan alanda havacılıkla ilgili bakım üniteleri kurmayı planlıyoruz. Özellikle küçük uçakların bakımlarının yapılacağı bir hangar oluşturmayı düşünüyoruz. Bunun için Milli Savunma Bakanlığı ile gerekli yazışmaları ve istişareleri yaptık. Orada bulunan hava kuvvetlerinin pistini alabilirsek, küçük özel uçakları indirip bakımlarını yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

 

OSB’ne demiryolu bağlantısı kurmak için çalışmalar yaptıklarını da anlatan Nadir Küpeli, öncelikle Hasanbey Lojistik merkezi ile OSB arasındaki bağlantıyı halledeceklerini sonrasında da kronik sorun haline gelmiş olan Karasu ve Gemlik limanlarına bağlantı için gerekli mercileri harekete geçirmek için uğraş vereceklerini dile getirdi. Bu konularla ilgili hem Başbakanlık hem de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile gerekli görüşmeleri yaptıklarını dile getiren Nadir Küpeli, ‘’bizzat Sayın Başbakan Binali Yıldırım ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü’ye bölgemiz adına demir yolu hatlarının gerekliliğini vurgulayarak desteklerimi istedim’’ dedi. Küpeli, ayrıca kurmayı planladıkları Raylı Sistemler ihtisas Bölgesi hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

 

“Hasanbey Lojistik Merkezi’nin olduğu bölgede Raylı Sistemler İhtisas Bölgesi kuracağız. Böylece bu sektörde faaliyet gösteren firmalarımızın o bölgede yatırım yapmalarına imkân sağlayacağız. Vagonların üretiminden bakımına kadar yapılabileceği bir alan yaratacağız. Hasanbey’de zaten Organize Sanayi Bölgesi olarak tanımlanan bir alan var. Bu alanda istimlaklar için hazırlıkları tamamlamak üzereyiz. OSB’deki bazı firmalar orada yatırım yapmak istiyorsa gidip fabrika kurabilecekler. Bölgemizde vagonların üretim, bakım, onarımlarını yapan firmalarımız var, özellikle bu alanı onların tahsisine açacağız.”

 

OSB’nin atıklarını değerlendirmek üzere atık bertaraf projelerinin de bulunduğuna işaret eden Küpeli, “Organize Sanayi Bölgemizde, atık bertaraf tesisi yapımı ile ilgili projenin yasal sürecini tamamlamak üzereyiz. Hem bizim hem de Eskişehir’in atıklarını yakıp oradan enerji kazanalım istiyoruz. Bölgede bulunan arıtma tesisimizde günde 50 ton civarında çamur çıkıyor. Kuruyunca 25 tona düşüyor. Onları yakalım, hem enerji üretelim hem de bu atıkları bertaraf etmiş olalım diye düşünüyoruz. Bunun için yakma tesisi kuruyoruz” dedi.

 

Nadir Küpeli, eğitim konusunda da yatırımlar planladıklarını ve bölgede bulunan ara eleman ihtiyacını giderecek teknik lise kurma konusunda da girişimlerinin bulunduğunu belirtti.

Yaşam merkezi önemli bir ihtiyacı giderecek.

Günün koşullarına uygun yeni yatırımlar gerektiğini ve bunları çok hızlıca gerçekleştireceklerini anlatan Küpeli, bunlardan en önemlisinin de Yaşam Merkezi projeleri olduğunu söyledi. Kuracakları yaşam merkezinde bölgede çalışanların tamamının yararlanacağı imkânları sunacaklarını açıklayan Küpeli, merkez hakkında şu bilgileri paylaştı:

 

“ Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi şehir merkezine uzak bir konumda ve burada çalışanlar günlük ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı yaşıyorlar. Tüm çalışanların ihtiyaçlarına cevap verecek bir yaşam merkezi kuruyoruz. Yaşam Merkezi, yaklaşık 200 dönümlük bir arazi üzerinde kurulacak. İçinde alış veriş merkezlerinden, cafe-restoranlara, berber ve kuaförden, kreşe, açık - kapalı spor alanlarına kadar her türlü gereksinimin karşılanacağı imkâna sahip olacak. Ayrıca kendi ihtiyacımızı da giderecek, genel kurul ve toplantılarımızı yapabileceğimiz 600-700 kişilik kongre merkezi de kuruyoruz. Projenin çalışmalarına mimarlarımız başladı, en geç önümüzdeki yıl tamamlamayı planlıyoruz. Bu yatırımla, 42 bin çalışanı bulunan bölgemiz fonksiyonel bir merkeze kavuşmuş olacak.”

 

 

 

 

 

 

 


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı