EOSB’de Endüstriyel Simbiyoz Olanakları Araştırılıyor
Tüm Haberler

EOSB’de Endüstriyel Simbiyoz Olanakları Araştırılıyor <br />

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Endüstriyel Simbiyoz Olanaklarının Araştırılması Projesi açılış toplantısı EOSB’de gerçekleşti. Toplantıda EOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Metin Saraç, BEBKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Uzmanı Nalan Tepe Şençayır, GTE Carbon Ar-Ge ve Proje Yöneticisi Dr. Emrah Alkaya, EOSB Müdürü Erhan Tatar, EOSB Çevre Mühendisi Suzan Eroğlu Önpeker ile GTE Carbon uzmanları bir araya geldi.

 

Programlama ve Koordinasyon Birimi Uzmanı Nalan Tepe Şençayır ile GTE Carbon Ar-Ge ve Proje Yöneticisi Dr. Emrah Alkaya, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Metin Saraç’a  izlenecek yollar hakkında bilgi verdi. Proje toplantısında, EOSB’deki Endüstriyel Simbiyoz Olanaklarının Araştırılması üzerine fikir alışverişinde bulunularak potansiyel firmalar ile görüşmelere başlandı.

 

Başkan Vekili Metin Saraç, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin yenilenebilir enerjiye verdiği öneme dikkat çekerek “Simbiyoz; ekonomik de yeri olan fakat çok da farkında olunmayan ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmanın önemli adımlarından biridir. Bizler Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi olarak, tüm politikamızı sürdürülebilir bir çevre anlayışıyla yapmaktayız. Bunu birkaç örnekle gösterecek olursak; Tüm OSB’ler içinde ülkemizde ilk defa atıklarımızı güneş enerjisi kullanarak kurutuyoruz. Bundan sonraki yatırımımız ile kuruttuğumuz bu atığı yakma tesisinde yakıp, çıkan enerji ile elektrik üretip bu sene içinde temelini atacağımız teknik kolejde kullanmayı hedefliyoruz. Diğer bir örnek ise tüm sanayicilerimize fizibilite oluşturmak ve OSB bütçesine katkı sağlamak için kurduğumuz 2 megavat güneş enerji santralidir” diye konuştu.   Saraç, Endüstriyel Simbiyoz Olanaklarının Araştırılması Projesinin BEBKA ile birlikte geliştirecek olup saha çalışmalarına en kısa sürede başlanacağını ifade etti.


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı