ESKİŞEHİR ENDÜSTRİYEL TASARIM MERKEZİ ÖDÜL ALDI Tüm Haberler

ESKİŞEHİR ENDÜSTRİYEL TASARIM MERKEZİ ÖDÜL ALDI

 

İyi tasarım ve tasarımcılar Eskişehir'den

TURQUALITY® Programı kapsamında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ve ülkemizin en önemli tasarım ödüllerinden olan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri'nde Eskişehirli 3 firma ödül aldı.

Eskişehir Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde faaliyet gösteren Eskişehir Endüstriyel Tasarım Merkezi, ESO Üyesi Radim Radyatör-Hammam markası için tasarladığı  "Riuus" Radyatör ile İyi Tasarım Ödülü alırken;

Yeni Mobilya KYS Chairs ev mobilyası  kategorisinde KYS Wings Berger ,

AG Porselen yapı gereçleri kategorisinde porselen yer ve duvar kaplaması Frigya ile

İyi Tasarım ödülü aldılar.   

Kasım ayında Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende Eskişehirli firmalar ve tasarımcılar ödülünü Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'dan aldı.

Bu ödüllerle Eskişehirli firmalar, "Design Turkey" logosu ile tasarım değerini ulusal ve uluslararası arenada belgeleyecek ve sadece Türkiye'de değil, uluslararası alanda da markalaşma fırsatını yakalayabilecek.

Design Turkey Dünya çapında en saygın ödüllerden

Türkiye'de tasarım algısının yaygınlaştırılması ve uluslararası pazarlarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımın ödüllendirilmesi amacıyla verilen "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri", endüstriyel tasarımı Türkiye'de ilk kez sistematik olarak değerlendiren bir program.

Design Turkey sektörel ödül programı endüstriyel tasarım konusunda, uluslararası en büyük çatı kuruluş olan ICSID (Uluslararası Endüstriyel Tasarım Örgütleri Konseyi) tarafından onaylı bir program olma özelliğini taşıyor. Design Turkey kapsamında öncelikle "iyi Tasarım" ve "Üstün Tasarım" sektör ödülleri veriliyor.

TURQUALITY®'nin markalaşma çalışmalarını desteklemek için iki yılda bir düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri'ne bu yıl toplam 410 başvuru gerçekleşti. 13 farklı sektörde en geç 2010 Ocak ayında piyasaya çıkmış ürünler farklılık ve yenilikçilik, kullanıcıya sağladığı fayda, estetik katkı, sağlık ve güvenlik, üretim için tasarım kalitesi, sürdürülebilirlik ölçütlerine göre değerlendirildi. Dünyaca endüstriyel tasarım otoritelerinin, ön elemeyi geçen 365 endüstriyel tasarımdan 90'ı ‘İyi Tasarım', 14'ü ise "Üstün Tasarım Ödülü"ne layık görüldü. 

Eskişehir Endüstriyel Tasarım Merkezi

Eskişehir Endüstriyel Tasarım Merkezi, Eskişehir Sanayi Odası Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Anadolu Üniversitesi ortaklığında kurulmuştur. Merkez, bölge sanayisine ve ekonomisine tasarımla fayda sağlamak ve katma değer yaratmak amacıyla endüstriyel tasarım alanında farklı sektörlere ürün tasarımı hizmeti vermektedir.

Bugüne kadar mobilya, yapı gereçleri, tıbbi cihazlar ve seramik sağlık gereçleri olmak üzere farklı sektörlerde endüstriyel ürün tasarımı, iç mekân ve kurumsal kimlik tasarımı projeleri alanlarında yaratıcı çalışmalar gerçekleştiren Eskişehir Endüstriyel Tasarım Merkezi kuruluşundan bugüne kadar 18 aylık süreçte Eskişehir, Ankara, İstanbul ve Türkiye'nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren firmalarla farklı iş birlikleri gerçekleştirmektedir.

Riuus Radyatör, öncelikle günümüze kadar gelen klasik radyatör algısının kalıplarına karşın, radyatörü sadece duvara bağlı sabit bir nesne olmaktan çıkarmak amacıyla bir mekân bileşeni olarak tasarlanmıştır. İç mekânlarda işlevsel ve estetik bir öğe olarak duvarda kullanılan Riuus, ısıtmanın yanında geniş açıklıklı mekânlarda bölücü eleman olarak da farklı bir işleve sahiptir. Geleneksel kültürün bir parçası olarak İznik Çinileri tasarımın ana çıkış noktasını oluştururken, soyutlama sürecinde ürünün işlevsel özellikleri öncelikli olarak çözümlenmiştir. Ulaşılan form ile elde edilen hatlar, standart ürünlere kıyasla, yüzey alanını genişleterek daha fazla ısının yayılmasını sağlamaktadır.

Wings Berjer, kullanıcıyı saran ahşap yüzeyi ve dinamik formuyla adeta uçacakmış hissi uyandıran sıra dışı bir tasarımın çizgilerini taşımaktadır. Geçmiş günlerin nostaljisi, fütüristik çizgilerle yeniden buluşuyor. Ahşap, deri ve metalin uyumlu birlikteliğini etkili bir biçimde sunan Wings'in ahşap gövdesindeki hassas birleşim detayları ve akışkan yapısı, ürünü neredeyse bir sanat eserine dönüştürüyor. Wings, klasik berjer tanımından sıyrılan formuyla, ister ev, ister ofis kullanıldığı mekânlara bambaşka bir boyut katıyor. Wings Berger, tasarımıyla oturmayı sanata dönüştürüyor.

AG Porselen, her türlü iklim şartlarına uygun, iç ve dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilen porselen dekoratif ürünler üretmektedir. Firma her türlü iklim şartlarına uygun, iç ve dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilen porselen dekoratif ürünler üretmektedir. Ürünleri, görsel olarak beğeni kazanmasının yanı sıra, fiziksel özellikleri sıfır su emmesi, kırılmaya, çizilmeye dayanımı, kimyasallardan etkilenmemesi gibi özellikleri bulunmaktadır. Bilinen geometrik şekillerin sınırlarını zorlayarak çok sayıda tasarım yapabilme ve duvar kaplaması olarak üçüncü boyutu etkin bir şekilde kullanabilmekte olup, ayrıca mimarlara özel, tekil tasarımları gerçekleştirme fırsatlarını sunmaktadır.


EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

OSB HARİTASI NACE

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı