Eskişehir OSB’de Çevreci Yatırımlar Sürüyor Tüm Haberler

Eskişehir OSB’de Çevreci Yatırımlar Sürüyor

Eskişehir Sanayi Odası Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, OSB’deki artıma tesisinin kapasitesinin artacağını açıkladı. Arıtma tesislerinde Yönetim Kurulu olarak yaptıkları incelme sonrası değerlendirmede bulunan Küpeli, bölgede bulunan yüzlerce fabrikaya ve KOBİ OSB bölgesindeki işletmelere arıtma hizmeti sunan ESART Atıksu Arıtma tesisine yeni yatırımların da yapıldığını kaydetti. 

Eskişehir OSB’nin üretim kapasitesinin her geçen gün arttığı ve Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi 2. Etap ilave Havalandırma Havuzları yapımının hızla tamamlandığının üzerinde duran Küpeli, “Bu yıl devreye alınacak proje Eskişehir OSB’nin öz kaynaklarıyla gerçekleştiriliyor. Proje ile mevcut havalandırma havuzları ile günlük 18 bin metreküp olan arıtma kapasitesi 36 bin metreküpe çıkacak. Sanayinin artan arıtma ihtiyacı bu sayede karşılanacak ve daha çok atık su arıtılıp doğaya kazandırılacak” dedi.

 

Yeni yatırımlar yolda

Eskişehir OSB’deki işletmelerin üretim sonrası ortaya çıkan evsel ve endüstriyel atıkları Eskişehir OSB tarafından yapılan ve işletilen arıtma tesisinde arıtılarak özel bir yöntemler alternatif yakıt haline getirildiğini hatırlatan Küpeli, bu kapsamda Türkiye’de çok da örneği olmayan bir tesisler zinciri için çalıştıklarını belirtti. 

Eskişehir OSB’de 7.500 m² kapalı alanda arıtma sonrası çıkan çamuru güneş enerjisi ile kuruttuklarını anlatan Küpeli, “Yaklaşık 4 milyon 200 bin TL’lik yatırımla BEBKA kaynakları da kullanılarak yapılan tesiste evsel ve endüstriyel atıklar suyundan ayrıldıktan sonra elde edilen çamur seralarda güneşle kurutuluyor. Süreç sonunda yüzde 90 kurulukta alternatif yakıt elde ediliyor” dedi.     

Bu noktadan hareketle elde edilen bu alternatif yakıtı yakmak için bir tesis kuracağını vurgulayan Küpeli, “arıtma çamurunun kurutulması sonrası elde edilen malzeme yakılarak, enerji elde edilecek. İki tesisin birlikte çalışmasıyla Türkiye’de eşi olmayan entegre bir tesis Eskişehir OSB’ye kazandırılacak. Bu yeni yatırımımız da yolda ve detayları kısa süre sonra açıklayacağız” diye konuştu.


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı