ESTÜ 15. Proje Fuarı Ve Yarışması Meslek Lisesinde gerçekleşti Tüm Haberler

ESTÜ 15. Proje Fuarı Ve Yarışması Meslek Lisesinde gerçekleşti

Eskişehir Teknik Üniversitesi, Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Eskişehir OSB Müdürlüğü ve Arinkom Teknoloji Transfer Ofisi-TTO iş birliği ile bu yıl 15’incisi düzenlenen “Proje Fuarı ve Yarışması” Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin projelerini sergilediği etkinliğe Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir Sanayi Odası Meclis Başkanı Süha Özbay, Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Kaya, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

189 projenin sergilendiği etkinliğin açılışında konuşan Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir OSB yönetimi olarak gençlerin özellikle yazılım ve teknolojik konulardaki girişimciliğine büyük önem verdiklerini söyledi. “Ülke olarak yeni ürünlere, yeniliklere ihtiyacımız var” diyen Başkan Küpeli, Daha basit, daha işlevsel daha rekabetçi tasarımlara ihtiyacımız var. Eskişehir OSB olarak sizlerin yanınızdayız. Sizler bizim umudumuzsunuz her birini birer bilim insanı. Sizlere çok ihtiyaç var.  Hem Eskişehir sanayinin hem de ülkemiz sanayinin iyi eğitim almış ve yetişmiş, aynı zamandan birkaç dalda uzmanlığı olan, kalifiye eleman ihtiyacı her geçen sene daha çok artıyor. Eskişehir OSB olarak, kapımızın yapıcı ve üretken olan, sanayicimizin yaşadığı sorunlara çareler üreten tüm projelere açık olduğunu, burada sizlere bir kere daha ifade etmek isterim” diye konuştu.

Ülkemiz sanayinin inovasyon yeteneği sizlerle artabilir

Yaşanan pandemi sonrasında dünya ekonomisi ve sanayide büyük bir dönüşümün yaşandığı yeni bir döneme girdiklerini söyleyen Başkan Küpeli, “Bu yeni dönemde ülkemiz sanayinin inovasyon yeteneği ve katma değerli üretimi ancak, sizler gibi iyi yetişmiş ve kendini sürekli geliştiren insan gücüyle arttırılabilir. Sizlerden beklentimiz, okulunuzdan mezun olmakla mesleki eğitiminizin bittiğini asla sanmayın. Olabildiği ölçüde ana mesleğinizi destekleyecek yan dallarda kendinizi geliştirin. Birkaç dalda mutlaka uzmanlaşın. İş hayatında eğitim artık hiç bitmiyor” dedi.

Teknoparkımıza yeni inovatif firmalar kazandıracağız

Eskişehir OSB’ye ait olan Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi işletici şirketi olan ATAP A.Ş. bünyesinde gerçekleştirdikleri çalışmalara değinen Başkan Küpeli, “Hem Eskişehir Teknik Üniversitemizde hem de Bilecik Şeyh Edebali Üniversitemizde yeni teknopark binalarımızı kısa zamanda hayata geçirip kullanıma sunacağız. Teknoparkımıza yeni firmalar kazandırmak yolunda çalışmalarımız sürüyor, bina kapasitelerimizi arttırdıkça bunları bizden yer talep eden Ar-Ge firmalarına sunacağız. Şehrimize ve teknoparkımıza yeni inovatif firmalar kazandırmak en büyük önceliğimiz. İlerleyen dönemde bu şekilde yüksek teknoloji firmalarının ilimizde yeni yatırımlar yapması konusunda adımlar attığımızı ve bu firmalarımızı şehrimize kazandırdığımızı göreceksiniz” ifadelerinde bulundu. Küpeli ayrıca, OSB ve ATAP liderliğinde Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesinin Eskişehir’de kurulması amacıyla yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Üniversite olarak iş birliklerine önem veriyoruz.

Eskişehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, 15’incisi düzenlenen “Proje Fuarı ve Yarışması’nın Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenmesi için katkılarını sunan Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, yönetimi ve okul yetkililerine teşekkür etti. Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak sektörlerle iş birliklerini çok önemsediklerini aktaran Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu “Sektörle iş birlikleri sözde değil yaşam biçimi haline getirmeye, içini doldurmaya çalıştığımız bir kavram. Üniversite olarak iş birliklerine önem veriyoruz. İş birliklerini de öğrencilerimizin eğitim süreci boyunca deneyimlemelerini arzu ediyoruz” dedi.

400 öğrenci 189 proje

Bu yıl 400 öğrenci tarafından 189 projenin yapıldığını söyleyen Rektör Döğeroğlu, “Her yıl mühendislik fakültesi olarak 400 civarında mezun veriyoruz. Yıllar içerisinde artan sayılar bu işi ne kadar iyi ne kadar katma değeri yüksek bir iş haline getirdiğimizi öğrencilerde hissetti” dedi.  Rektör Döğeroğlu, öğrenci projelerinin kurumlar tarafından destekleniyor ve takdir ediliyor olmasının ise kendileri için ayrı bir önem arz ettiğini sözlerine ekledi.

Etkinliğin açılışında Fakültenin Danışma Kurulu adına M. Kenan Işık, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Kaya ve ESO Meclis Başkanı Süha Özbay ise birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından heyet stantlar gezerek, öğrenciler tarafından hazırlanan projeler hakkında bilgiler aldı.

 

 

 

 

 


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı