İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi Tüm Haberler

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi

Ülkemizde iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle her yıl yüzlerce çalışanımız hayatını kaybetmektedir. Bu gerçeği dikkate alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, can ve mal kayıplarını en aza düşürmek için iş sağlığı ve güvenliğine yönelik tedbirleri artırmaktadır. Bu bağlamda Bakanlık, “Tekstil, Deri, Mobilya, Gıda Ürünleri ve İçecek İmalatı ve Kimya Ürünleri İmalatı Sektörlerinde İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliğinin İyileştirilmesi Projesi (İSGİP)” i hayata geçirmiştir.

 

Proje, sektörlerin yoğun olarak faaliyet gösterdikleri illerde yürütülecektir. Bu kapsamda; 

Eskişehir ilimiz ve Gıda İmalatı sektörü pilot olarak seçilmiştir.

 

Proje; Ülkemizdeki ilgili sektörlerde faaliyet gösteren firmaları muhtemel iş sağlığı ve güvenliği denetimlerine hazır hale getirmeyi ve varsa eksikliklerini tamamlamalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda; Daha önce benzer işyerlerinde yapılan çalışmalarda hazırlanmış olan dokümanlar işletmelerle paylaşılacaktır.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü uzmanları ile sahasında uzman kişiler tarafından ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek ve herhangi bir yasal yaptırım uygulanmayacaktır. Danışmanlık hizmeti ile önerilen uygulamalar tavsiye niteliğindedir. Proje kapsamında Bakanlık, işletmelerde yönetim sistemi kurulmasına katkı sağlayıp, işletmeleri iyi uygulama örneği olarak görmek ve göstermeyi amaçlamaktadır.

 

Eskişehir’de gıda sektöründe faaliyet gösteren öncelikle KOBİ niteliğindeki işletmelerin hiçbir ücret ödemeden danışmanlık hizmeti alacağı projeden yararlanmak isteyen firmalarımızın 11 Kasım 2016 tarihine kadar aşağıdaki linkten başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

 

Başvuru için: https://app3.csgb.gov.tr/isgip2/ internet bağlantısı üzerinden başvuru formuna ulaşılabilmektedir.


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı