Kaynak Teknolojileri Merkezi Tüm Haberler

Kaynak Teknolojileri Merkezi

Sanayinin en çok ihtiyaç duyduğu kaynak teknolojisi alanında önemli bir merkez Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Teknoloji Bulvarında açıldı. Merkezin açılışında konuşan Eskişehir Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı (EOSB) Savaş M. Özaydemir, "ESO ve OSB tarafından kurulan bu yeni tesis ile bölgenin üretim kalitesinin, güvenirliğinin ve verimliliğinin artırılması hedefleniyor. Ayrıca merkez Eskişehir sanayisinin rekabet edebilirliğine ve bölgesel kalkınmaya katkıda sağlayacak" dedi. 

Merkezin, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklendiğini ve Kaynak Teknolojisi alanında "Tahribatlı ve Tahribatsız Muayene" konusunda hizmet vereceğini söyleyen Özaydemir, proje ile bölgede faaliyet gösteren KOBİ`lerin karşılaştıkları teknik sorunların çözümüne katkı sağlayacaklarını bildirdi. 
Merkezin üretim kalitesini geliştirme amaçlı her türlü bilimsel, teknolojik ve endüstriyel araştırmaların gerçekleştirilmesine hizmet edeceğinin üzerinde duran Özaydemir, "tahribatlı ve tahribatsız muayene alanında çalışan insan kaynağının uluslararası standartlara göre eğitimi ve sertifikalandırılması ve bu yolla bölge sanayiinin uluslararası rekabet gücünün artırılması da amaçlarımız arasında" diye konuştu. 

820 bin TL`lik bütçe
Eskişehir endüstrisinin en çok ihtiyaç duyduğu konulardan biri olan Kaynak Teknolojileri alanında bölge gereksinimlerini karşılayacak olan merkezin 820 bin TL`lik bütçe ile kurulduğunu açıklayan Özaydemir, söz konusu proje ile firmaların bu alandaki Ar-Ge kapasitelerini arttıracak, uluslararası test ve muayene standartlarına uygun, modern ve işlevsel bir tesis oluşturduklarını vurguladı. Özaydemir, "merkez dâhilinde özellikle metal işleme sektöründe faaliyet gösteren firmaların kaynaklı imalat alanında ihtiyaç duydukları çekme, kesme, eğme, sertlik ölçüm, penetrant, ultrasonik ve manyetik parçacıkla muayene gibi testler uygulanabilecek" dedi. 

Yeni yatırımlara devam 
ESO ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) tarafından ortak olarak kurulan CNC, Endüstriyel Otomasyon, Kaynak Teknolojileri Eğitim ve Test Merkezlerinin endüstriyel ve teknolojik gelişmeler dikkate alınarak bölgedeki KOBİ`lerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmesi amacıyla yeni entegrasyon yatırımları gerçekleştirileceğinin de anlatan Özaydemir, bununla birlikte, entegrasyon yatırımına ek olarak merkezlere bir de Robot Eğitim Birimi dahil edileceğini açılışta açıkladı. 
Projeye konu olan ve geliştirilecek Merkezler ile Eskişehir sanayinin yaklaşık yüzde 50`sini temsil eden metal işleme ve makine imalat sektörlerine günümüz şartlarına daha uygun ve daha kaliteli hizmet sunulacağının altını çizen Özaydemir, bu yolla il sanayinin rekabet gücünün artırılmasının hedeflendiğini kaydetti. 

Komşular için de çözüm
Söz konusu bu yeni yatımın da BEBKA tarafında desteklendiğini ve yaklaşık 600 bin TL bütçeyle gerçekleştirileceğini anlatan Özaydemir, "yatırımla ESO bünyesinde faaliyet gösteren Merkezlerde entegre bir yapının oluşturulması amaçlanmakta. Daha önce münferiden kurulan ve aynı endüstri gruplarını hedef alan merkezlerin birbirlerini tamamlayıcı ve destekleyici bir yaklaşımla geliştirilmesi planlanmakta. Merkezler sahip olacağı teknolojik donanım, altyapı ve uzman kadro ile sadece Eskişehir`de faaliyet gösteren üretici firmalar için değil aynı zamanda bölgedeki birçok komşu il için de çözüm ortağı olacak" dedi.


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı