MEGEM denetimli serbestlik yükümlülerini meslek sahibi yapacak Tüm Haberler

MEGEM denetimli serbestlik yükümlülerini meslek sahibi yapacak

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü iştiraki Mesleki Edindirme ve Geliştirme Merkezi (MEGEM) ile Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı. Yapılan protokolle denetimli serbestlik yükümlülerine MEGEM tarafından eğitim verilerek, meslek sahibi yapılacaklar. İmza töreninde konuşan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan bu tür işbirliklerini çok önemsediklerini belirterek, amaçlarının daha çok dezavantajlı durumda olan yükümlü insanları sanayiye ve iş dünyasına yönlendirerek, meslek sahibi yapmak olduğunu söyledi. Eskişehir OSB Başkanı Küpeli ise Eskişehir sanayinin nitelikli personel ihtiyacını karşılayan MEGEM'in örnek bir kurum olduğunu aktararak, bu tür çalışmalara her zaman destek olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Denetimli serbestlik yükümlülerinin yeniden suç işlemesini engel olarak, yükümlüleri hayata kazandırmak, onları çalışmaya teşvik ederek, suç ortamından uzaklaştırmak, sosyalleşmelerini teşvik etmek ve meslek edinmelerini sağlamak amacıyla Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü iştiraki Mesleki Edindirme ve Geliştirme Merkezi (MEGEM) ile Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı.  Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli tarafından imzalanan protokol töreninde Cumhuriyet Başsavcı Vekili Yunus Abdullah Tokgöz, Denetimli Serbestlik Müdürü Mehmet Ali Öztaylan, MEGEM Yönetim Kurulu Başkanı Samet Özkaya yer aldı. Yapılan protokolle denetimli serbestlik yükümlülerine MEGEM tarafından CNC tezgâh operatörlüğü, makine bakım, kaynak operatörlüğü ve kalite kontrol operatörlüğü eğitimleri verilerek, topluma kazandırılacak.

“Hayata kattığımız her can bizim için ve toplum için bir kazançtır”

Protokol imza töreninde konuşan Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, 13 yıldır Eskişehir sanayisine hizmet veren MEGEM'in verdiği eğitim ve hizmetler, işe yerleştirmedeki büyük başarısı ve alanında uzman eğitmen kadrosu ile Eskişehir’in ve ülkemizin örnek bir kurum olduğunu söyledi. Başkan Küpeli bu tür protokollerle hayata kazandırılan her canın kendileri ve toplum için bir kazanç olduğunu söyleyerek, “Eskişehir OSB olarak; denetimli serbestlik yükümlülerinin sosyalleşmelerini teşvik etmek, toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumunu kolaylaştırmak ve istihdama yönelik üretken-verimli bir birey olmalarını sağlamak adına Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ile anlamlı bir protokole imza attık. Yapılan bu protokolle denetimli serbestlik yükümlüleri verdiği eğitimler ve işe yerleştirme oranındaki başarısından dolayı örnek kurum olan iştirakimiz MEGEM’de CNC tezgâh operatörlüğü, makine bakım, kaynak operatörlüğü ve kalite kontrol operatörlüğü alanlarında eğitimler alacaklar. Aldıkları bu eğitimlerle vatandaşlarımız sanayimize ve topluma kazandırılmış olacaklar. Hayata kattığımız her can bizim için ve toplum için bir kazançtır. Kurumum adına böylesine anlamlı bir projeye destek vermekten son derece mutluyuz. İnşallah ilerleyen dönemde Başsavcılığımızla birlikte yeni ve önemli projelere imza atmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

“Eskişehir OSB ile örnek bir protokol yaptık”

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan denetimli serbestlik yükümlülerinin bir meslek sahibi olmamaları ya da mesleki yeterliliklerinin bulunmayışı onları toplumda dezavantajlı konuma düşürdüğünü, sosyal ve ekonomik hayata entegrasyonda güçlüklerle karşılaştıklarını ileterek, amaçlarının daha çok insanı bu tür iş birliği projeleriyle meslek sahibi yapmak, sanayiye ve hayata kazandırmak olduğunu aktardı. Başsavcı Yeldan iş birliği için Eskişehir OSB ve MEGEM'e teşekkür ederek, “Yükümlülerin toplumsal hayata uyum noktasında karşılaştıkları sorunları en aza indirmek amacıyla Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüz ile örnek bir protokole imza attık. Yaptığımız bu protokol denetimli serbestlik yükümlülerinin yeniden suç işlemesini engelleyici etkenleri güçlendirilecek, kanunlara nizamlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumları kolaylaştırılacak. En önemlisi de MEGEM’de alacakları bu değerli eğitimlerle bir meslek sahibi olacaklar. Eskişehir OSB’ye, Sayın Başkanımız Nadir Küpeli’ye protokol için teşekkür ederim. Toplumsal fayda açısından son derece önemli bulduğum, ülkemiz de örnek oluşturacak bu iş birliğinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. İlerleyen dönemde daha geniş çaplı işlere birlikte imza atacağımıza inanıyorum” dedi. Başsavcı Yeldan son olarak, denetimli serbestlik görev alanına giren konuların toplumun ortak sorunları olduğunu ve tüm kurumların koordineli bir şekilde bu alana katkı sağlamasının hizmetlerin verimliliğini artıracağını söyledi.

İmza töreninin ardından MEGEM ziyaret edilerek, yapılan çalışmalar ve kurslar hakkında bilgiler verildi.

 


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı