Torba yasada inşaat sektörünü unutmayalım Tüm Haberler

Torba yasada inşaat sektörünü unutmayalım

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, reel sektörün geçen yıl ekim ayından bu yana talep ettiği, iş dünyasına nefes aldıracak olan matrah ve vergi artırımı ile diğer birçok mali ve vergisel düzenlemelere ek olarak, inşaat sektörünü canlandıracak şekilde belli süreli KDV indirimi yapılmasıyla, tapu harçları ve diğer masraflarda indirime gidilmesinin ekonomiye canlılık ve hareket getireceğini ifade etti.

TBMM gündemine gelmesi beklenen ve uzun süredir üzerinde çalışmalar yapılan yeni Torba Yasa Teklifi, 14 aydır süren ve şirketlerin ekonomik dengelerini derinden etkileyen Covid-19’un etkilerini hafifletmeyi amaçlıyor. Torba yasa teklifi hakkında bir açıklama yapan Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, “Yasa teklifi birçok alanda düzenlemeler yaparak pandeminin yaratmış olduğu mali yüklerin, devletimize karşı olan vergisel yükümlülüklerin daha makul bir dönemde ödenmesine imkân sağlayacak. Yasa teklifi iş dünyasında çok geniş kesimlerin sorunlarına çare olabilecek düzenlemeler içeriyor. Bu yasa teklifini destekliyor ve çok olumlu buluyoruz. Kısa sürede iş dünyasından gelen isteklerinde göz önünde bulundurularak ve yasa içeriğine dahil edilerek yasalaşmasını bekliyoruz. Bu kapsamda mevcut tekliflerin içeriğine ek olarak inşaat sektörüne de kolaylıklar sağlayacak şekilde belli bir süreyi kapsamak üzere inşaat sektöründe KDV indirimine gidilmeli, yine belli bir süreyle tapu harçları ve diğer masraflarda da indirim yapılması hem sanayi inşaatları hem de konut inşaatlarının hızlanması bakımından çok büyük yarar sağlayacak, sektöre derin bir nefes aldıracaktır” dedi.

Başkan Küpeli, inşaat sektöründe yaşanacak olan hareketliliğin bütün sektörlere canlılık kazandıracağını belirterek, “Şunu göz ardı etmeyelim inşaat sektörü ülkemiz ekonomisinde çimentodan hazır betona, tuğladan makineye, boyadan kapıya, seramikten elektrik tesisatına kadar 200'den fazla alt sektörle bağlantısı bulunan bir sektördür. Bu sektörün hareketlenmesi buna bağlı olarak birçok sanayi sektörünün de ciddi oranda üretim yapmasına ve istihdam sağlamasına katkı sağlayacaktır. Bütün sektörlere bir canlılık kazandırmak amacıyla inşaat sektörünü düzenleyecek belli bir zaman dilimini kapsayacak bazı vergisel indirimlere gidilmesi ekonomiye büyük katkı sağlayacak, işletmeler ve birçok esnafımız bundan olumlu olarak faydalanacaktır. Sayın bakanlarımızın, milletvekillerimizin ve bürokratlarımızın sesimize kulak vereceklerine ve bu düzenlemeyi de torba yasa teklifine ekleyeceklerine inanıyorum” diye konuştu.

 

 

 


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı