Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi Toplantısı EOSB’de gerçekleşti Tüm Haberler

Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi Toplantısı EOSB’de gerçekleşti

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız başkanlığında Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi kurulmasına ilişkin toplantı düzenlendi. Oda başkanları ve üniversite temsilcilerinin yer aldığı toplantıda konuşan Vali Ayyıldız, “Eskişehir olarak yol haritamız belli, irademiz var. Yarına ait hedeflerimiz olmasını istiyorsak Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesinin kurulmasını gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Eskişehir’e kurulması planlanan Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi’ne ilişkin toplantı Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız başkanlığında gerçekleştirildi. Eskişehir OSB Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.  Dr. Rifat Edizkan, BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Zeki Durak, ATAP A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Saraç, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Rahmi Atalay, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Fethi Kaba ve Atilla Aktaş katıldı.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız başkanlığında gerçekleşen toplantıda serbest bölgenin kurulabileceği bölgeler, izlenecek olan yol haritası görüşülerek, katılımcıların görüşleri alındı.  Katılımcılar gerek coğrafi konumu gerekse şehrin dinamikleri dikkate alınarak Türkiye’de yaratıcı endüstriyele yönelik bir serbest bölge kurulacaksa Eskişehir’den daha iyi bir yerin olmadığını dile getirdiler.

Toplantıda konuşan Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesinin daha geniş kapsamlı olarak düşünülmesi gerektiğini belirterek, “Geçtiğimiz hafta Eskişehir OSB Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz toplantıda havacılık ve raylı sistemler sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarda serbest bölge taleplerini bizlere ilettiler. Çalışmanın genişletilerek farklı sektörleri de kapsayacak şekilde bir serbest bölge kurulması için çalışma yapılmasının yerinde olacağını dile getirdik. Serbest Bölge kurma planımızı, çizgi film, oyun ve yazılım sektörlerinin yanı sıra havacılık ve raylı sistemler sektörlerinde kapsayacak şekilde olmasını arzu ediyoruz. Bizim Eskişehir olarak yol haritamız belli, irademiz var. Serbest bölgenin ilimizde kurulmasını istiyoruz. Yarına ait hedeflerimiz olmasını istiyorsak Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi’nin kurulmasını gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Vali Ayyıldız’ın konuşmasından sonra katılımcılar söz alarak Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi hakkında görüşlerini dile getirdiler.

 


EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

OSB HARİTASI NACE

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı