Yerli Otomobil İçin Büyük İşbirliği Tüm Haberler

Yerli Otomobil İçin Büyük İşbirliği

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli'nin daveti ile bir araya gelen Eskişehir'deki iş dünyasının temsilcileri yerli otomobilin Eskişehir'de üretimi için işbirliği ve güç birliği oluşturmaya karar verdi. Bu kapsamda "Eskişehir Yerli Otomobil Platformu EYOP" kuruldu. Platformda ilk etapta; Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB), Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Eskişehir Ticaret Borsası (ETB), MÜSİAD, ESİAD, TÜMSİAD, ESGİAD, Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu yer aldı.

 

EYOP'a ilerleyen günlerde yeni katılımcıların da ekleneceğini ifade eden EOSB Başkanı Nadir Küpeli, "Şehrimizin birliği ve bütünlüğü için ciddi bir adım attık. Şehrimizin işbirliği ve güç birliği lobisini oluşturuyoruz. EOSB'de düzenlediğimiz toplantıyla yerli otomobilin Eskişehir'de üretimi için Odalarımızla, Borsamızla, Derneklerimizle ve OSB'mizle ortak çalışmalar gerçekleştirme kararını aldık. Bu tarihi ve önemli buluşmadan sonra yeni katılımcılarımız ve önemli projelerle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.


Daha Güçlü İlerleyeceğiz
EOSB'nin bir süredir konu hakkında çalışmalar gerçekleştirdiğini anlatan Küpeli, "Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra vakit kaybetmeden ilgililerle, bakanlığımızla ve kurumlarımızla temasa geçtik. Yapabileceklerimizi kendilerine ilettik. Ancak şimdi EYOP ile daha da güçlü ilerleyeceğiz" diye konuştu.
Eskişehir'de yerli otomobilin üretimi noktasında bir ortak irade oluşturulmasını arzu ettiklerini vurgulayan Küpeli, "bu iş akşamdan sabaha olmayacak. Ancak iş dünyamızla, siyasilerimizle, basınımızla, bürokratlarımızla kısaca tüm şehir olarak üstümüze düşeni yapmak zorundayız. EYOP çatısı altında bu yüzden bir araya geldik" dedi.


Hesaplamalara göre bugün Eskişehir'de 250 binden fazla kişinin sanayi sektöründen geçim temin ettiğinin altını çizen Küpeli, yerli otomobilin Eskişehir'de üretilmesi durumunda bu rakamın ciddi oranda katlanacağını açıkladı. 


İşin Peşindeyiz
Eskişehir sanayisinin yerli otomobil üretimi için gerekli altyapı ve vizyona sahip olduğunu işaret eden ve Devrim arabasını yapmış bir neslin evlatları olarak bu işin peşinde olacaklarını söyleyen Küpeli, 5 milyon metrekarelik bedelsiz bir alan, test pisti, Otomotiv Sanayi İhtisas OSB gibi unsurlardan sonra Eskişehir Yerli Otomobil Platformu'nun da Eskişehir için önemli bir şans olduğunu bildirdi.


EYOP'un sürekli iletişim halinde ve interaktif bir yapıda hareket edeceğinin de bilgisini veren Küpeli, "EYOP birçok proje ve işbirliği üretecek. Konunun muhataplarının peşinde olacağız. Gereken adımların atılması ve bir yatırım ikliminin sağlanması için tüm gücümüzle çalışacağız" dedi. 


EYOP'un gerçekleştirdiği ilk toplantıya katılanlar hakkında da bilgi veren Nadir Küpeli toplantıya; ESO Başkanı Savaş M. Özaydemir, EOSB Müteşebbis Heyet Başkanı İsmail Kunduracı, ETB Başkanı Ömer Zeydan, ETO Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Can Apaydın, MÜSİAD Başkanı Ayhan Arslan, ESİAD Başkanı Aydın Bandırma, TÜMSİAD Başkanı Ali Engiz, ESGİAD Başkanı Ulaş Entok, Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Egemen Temizsoy, EOSB Başkan Yardımcısı Metin Saraç, EOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Serkan El ve Hamza Tınas'ın katıldığını belirtti.


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı