Yeşil Alan ve Parklar

KENTPARK

 

     

 

Kent Park, Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Gökmeydan Mahallesi arasındaki yaklaşık 300 bin metrekarelik alan üzerine kurulu.  Kent Park’ta deniz keyfinin yaşanabileceği yapay plaj, iki açık yüzme havuzu, bir yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, oyun grupları, kent evi, restoranlar, gölet, büfeler bulunuyor. Porsuk Nehri’ne kıyısı bulunan Kent Park’a, Porsuk’ta kullanılan teknelerle de ulaşılabiliyor.


Gül bahçeleri, spor alanları, heykel ve anıtları,  kültür sanat etkinlikleri için açık alanları, eğlence ve dinlenme mekânları ile Kent Park, Eskişehir’in önemli bir sosyal yaşam alanlarından biri.

 

BİLİM SANAT KÜLTÜR PARKI

 

 


Kütahya Yolu Sazova mevkiinde bulunan park, yaklaşık 400 bin metre karelik alanı ile Eskişehir’in en büyük parkı. Park alanı içinde çeşitli su sporları ve etkinliklerinin de yapılabildiği büyük bir gölet, restoranlar, 2000 kişilik açık hava konser alanı anfi tiyatro, birebir ölçülerde korsan gemisi, masal kahramanlarından oluşan oyun grupları, çocukların su ile ilgili çeşitli aktiviteleri yapabilecekleri oyun alanı, engelli çocuklar için oyun alanı, içinde büyük bir planetaryum (gözlemevi) de olan bilim deney merkezi, masal şatosu bulunuyor. Park alanı içinde ulaşım 1918 model Alman yapımı dekovel ile sağlanıyor. 1950-1970 yılları arasında Şeker Fabrikası ve Hava İkmal Bakım Merkezi arasında işçi taşıyan dekovel, günümüzde özel tasarlanmış 4 istasyon arasında ziyaretçileri taşıyor. Parkın bir köşesinde oturmuş olan ve Nuh’un Gemisi’ni temsil eden tekneyi’de görebilirsiniz.


Park alanındaki gölet kıyısına yanaşmış 17. yüzyılda Atlas Okyanusu’nu aşan gemilerden biri olan May Flower’ın büyük ölçüde benzeridir. Sadece dışı değil içi de özenle tasarlanan gemi özellikle çocukların büyük ilgisini çekiyor.
 

Park alanı içinde birçok bölgede çeşitli sevimli karakterler ve masal kahramanları ile bezenmiş oyun alanlarını engelli çocuklar da kullanabiliyor. Ayrıca çocuklara yönelik suyun kaldırma kuvveti ve döngüsel hareketleri ile ilgili deneyler yapmalarına olanak tanıyan özel düzenekler de oluşturulmuş. Park içinde ayrıca bir de ücretsiz hizmet veren mini tren bulunmaktadır.


Eskişehir’de bir ilk olan Bilim Deney Merkezi Projesi Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nın en önemli yapılarından birini oluşturuyor. Merkez, Eskişehir’deki ilköğretim ve lise çağındaki çocukların çeşitli bilimsel deneyleri gerçek ortamlarında yapabilmelerine olanak sağlayan merkezde, inşa edilen planetaryum (gözlemevi) ile Eskişehirli çocuklar kadar yetişkinlerin de uğrak yerlerinden biri olması hedefleniyor.


ŞELALE PARK

 

  

 


Şelale Park Eskişehir manzarasını kuşbakışı izleyebileceğiniz çok güzel bir park. Park adını içinde bulunan yapay şelaleden alır. Şelale Parkiçerisinde yapay şelale haricinde, oyun grupları , yel değirmeni , otopark ve Eskişehir manzarasına karşı birşeyler yiyip içebileceğiniz bir cafe ve restoran bulunmaktadır. Kışın en soğuk günleri haricinde yapay şelale devamlı aktiftir.

 

Odunpazarı Belediyesi tarafından yaptırılan 22000 metrekarelik alana sahip Şelale Park’ta ayrıca yürüyüş yolları bulunmaktadır. Eskişehir ovasına yayılmış olan şehrin görüntüsü, piknikçilerin mangal dumanı ile birleşince ortaya farklı bir manzara çıkmakta. Ayrıca parka, iki adet dürbün de yerleştirilmiş. Şelalenin arka tarafında ise, çocuklu aileler için olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri olan, çocuk parkı bulunmaktadır.


 

BÜYÜK PARK

 

 

Gazi Yakup Satar Caddesi üzerinde bulunan ve önceki yönetimler tarafından boşaltılan metruk mezarlık alanı, Büyükşehir Belediyesi’nce, kötü görünümünden kurtarılarak, yoğun ağaç ve bitki örtüsü ile kaplı, bünyesinde yürüyüş ve dinlenme alanlarını, çocuk parklarını, kaide ve heykelleri, büyük ölçekli göletleri barındıran dev bir park haline getirilmiştir.

Bitki dikimi çalışmaları öncesi park alanının otomatik aydınlatma, sulama sistemleri alt yapısı kurulmuş, ardından sahaya binlerce ağaç ve süs bitkisi dikilmiştir. Büyük Park adı ile hizmete giren park alanında, biri 1200 diğeri 900 metre kare alana yayılan iki gölet, şelale tipi büyük ölçekli süs havuzu bulunmaktadır. Büyük Park’ta ayrıca Eskişehir’in tarihi değerlerinin başında gelen Yunus Emre’nin temsili makamı da inşaa edilmiştir.ŞEHR-İ AŞK ADASI

 

    


Eskişehir’in Gökmeydan Mahallesi sınırları içerisinde kalan, Porsuk Nehrinin kendisini tamamen çevrelemesiyle oluşan adadır.


Porsuk Nehri tarafından tamamen çevrili durumda ve dolayısıyla ada konumunda. Ada’ya ulaşım ise Şehri Aşk Köprüsü tarafından sağlanıyor. Şehri Aşk Köprüsü’nden geçtiğinizde adaya ayak basmış oluyorsunuz.


Yunus Emre eydür bunu bir dem aşksız olmayayım diyen sevgi insanı Yunus Emre’nin yattığı toprağın şehri Eskişehir’in, aşk ve sevgi şehri olduğunu vurgulamak amacıyla Porsuk Nehri üzerinde bir ada oluşturuldu. “Şehr-i Aşk” konseptiyle aynı ismi taşıyan adanın da etkisiyle, Eskişehir’in birbirini seven herkesin ziyaret edeceği bir çekim noktası haline gelmiştir.

 

 


LANSMAN VİDEOSU

EOSB TANITIM FİLMİ

OSB HARİTASI

EOSB Whatsapp İhbar Hattı EOSB Whatsapp Bilgi Hattı